Projekt „Tvoříme školní přírodní zahradu s žáky – školní zahradu pro biodiverzitu“ byl realizovaný Střediskem ekologické výchovy SEVER, Základní článek Hnutí Brontosaurus v roce 2021 za podpory Ministerstva životního prostředí ČR.
Cílem projektu bylo vytvoření dlouhodobého vzdělávacího programu, který prostřednictvím participativního učení zapojí žáky do přeměny školních zahrad na zahrady přírodní, tím zvýší jejich kompetence pro environmentálně odpovědné jednání a zároveň zvýší biodiverzitu na školních zahradách.
Do projektu byly zapojeny čtyři školy z Trutnovska (ZŠ Montessori Trutnov, ZŠ Vlčice, ZŠ Velké Svatoňovice ZŠ 5. května Dvůr Králové nad Labem), které prošly vzdělávacím programem „Tvoříme školní přírodní zahradu s žáky – školní zahradu pro biodiverzitu“, ten se skládal ze čtyř samostatných bloků, mezi nimiž měli žáci samostatnou práci.
1) blok „přírodní zahrada“- Během prvního bloku programu navštívila zapojená třída přírodní zahradu na DOTEKu. Pro žáky byl připraven lektorovaný program, který je seznámil s myšlenkou přírodních zahrad, jejich významem a přírodními prvky, které se v ní vyskytují.
2) blok „školní zahrada“ – Během druhého bloku programu navštívil lektor školní zahradu zapojené třídy a společně s žáky prozkoumal jejich zahradu, zjistil její základní charakteristiky a co je potřeba, aby se zahrada stala zahradou přírodní.
3) třetí blok „budujeme přírodní zahradu“ – Tentokrát opět lektor vyjel na školní zahradu zapojené třídy a společně s žáky vybere jeden či více přírodních prvků, které by mohli do zahrady sami vytvořit. Lektor s nimi řešil, jak daný přírodní prvek vybudovat, co k tomu budou potřebovat, jak si rozdělit role v týmu a jak připravit zahradní slavnost.
4) čtvrtý blok „zahradní slavnost“ – Během posledního bloku představí žáci jednak svůj zahradní plán (jak přeměnit školní zahradu v přírodní) a jednak nově vytvořený přírodní prvek v zahradě. Na zahradní slavnost žáci pozvou své spolužáky, rodiče, vedení školy či obce.
Díky tomuto projektu tak na školních zahradách byly vysázeny plodonosné keře, bylinky, vybudovány vyvýšené záhony, budky pro ptáky a mnoho dalšího.
Součástí projektu byl dále seminář pro pedagogy na téma “Jak využít školní zahradu pro vzdělávání” a dvě informativní setkání k realizaci projektu.
V případě zájmu o podrobnější informace, prosím, kontaktujte koordinátorku projektu Šárku Škodovou (sarka.skodova@ekologickavychova.cz).
„Projekt byl podpořen Ministerstvem životního prostředí, projekt nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP“
www.mzp.cz