Na Severu máme nový program! Týká se tématu v našem kraji pod Sněžkou velmi aktuálnímu – a to šetrnému turismu. Program je určen především žákům druhého stupně, kterým má ukázat, před čím a proč vůbec stojí za to krkonošskou přírodu a krajinu chránit.
Mezi hlavní cíle výukového programu o šetrném turismu je zvýšit povědomí žáků o přírodních a kulturních hodnotách KRNAP a potřebě jejich ochrany. Na základě těchto poznatků chceme zvýšit jejich odhodlání chovat se v rámci pobytů a pohybu v národním parku šetrně vůči místnímu prostředí a aktivně v tom ovlivňovat i ostatní.
Vícedenní výukový cyklus je určen pro 2. stupeň základních škol (popřípadě i školy střední). Je určený zejména těm školním kolektivům, které přijíždějí na pobyty do národního parku a do obcí v jeho okolí. Lze jej však využít i na dalších místech České republiky.
Celý cyklus obsahuje 4 jednotlivé programy, které se vzájemně doplňují. Hlavním pilířem je přitom nově pojatá výuková exkurze ve východní části národního parku (podle věku buď na Sněžku, nebo na Rýchory). Doplňuje ji simulační hra zaměřená na ohrožený prvek krkonošské fauny – tetřívka obecného či na aktuální problematiku výstavby apartmánových domů v krkonošských obcích (pro starší). Pro obě věkové kategorie následuje program zabývající se historickým vývojem krajiny východních Krkonoš od roku 1000 n. l..
Závěrečný program je zaměřený na přípravu žákovských návrhů vhodných turistických aktivit a opatření citlivých k prostředí (volby dopravy, vhodných pohybových a volnočasových aktivit, suvenýrů, nákupů, míst pobytu, turistických cílů apod.).
Program jsme již pilotovali s žáky 5. ročníku osmiletého gymnázia v Dobrušce a s žáky 7.ročníku ZŠ Komenského Žacléř.
Děkujeme státnímu fondu životního prostředí za podporu.